Aday gösterilmedi… İşte yeni kararı

Sözcü TV’de sabah haberlerini sunan gazeteci ve televizyoncu Mesut Yar, yerel seçimde belediye başkanı olmak için Aralık ayında gazetecilik mesleğini bıraktığını açıklamıştı. Son olarak Sözcü TV’de Sabahın Sözcüsü isimli programı sunan Mesut Yar, Aralık ayında yaptığı bir programda gazeteciliği bıraktığını ve belediye başkanı aday adayı olacağını açıklamıştı. 6 Aralık’ta son yayınına çıkan Mesut Yar şu açıklamayı yapmıştı:

‘Var olduğunuz saate veda edebilmek veya konu olabilmek enteresan bir şeydi. Bu hakkı bana veren Sözcü TV’ye teşekkür ediyorum. Bundan önceki yerlerden görüşmek dileğiyle ayrılmıştım. Şimdi gülüşeceğimize inandığım farklı bir mesleki ayrımdayım. Mesleğin 39’uncu yılında bir karar vermem gerekiyordu. Hakikatin ve halkın tarafında olmak durumundaydım.

“AYRILIK NEDENİM ÇOĞUNUZU ŞAŞIRTACAK”

Ayrılma nedenim çoğunuzu şaşırtacak ama 1900’lerin sonunda bir gazeteci olarak gittiğim daha doğrusu bir arkeolog olarak gittiğim, belgeselini yaptığım Datça’yı, 20 yılını Datça’da geçirmiş bir kardeşiniz olarak memleketin en uç köşelerinden bir tanesini mutlu etmeye gidiyorum.”

BAĞIMSIZ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLDU

CHP’den Datça Belediye Başkan Aday adayı olan ünlü televizyon programcısı Mesut Yar, aday gösterilmeyince Bağımsız Belediye başkan adayı oldu. Mesut Yar’ın sosyal medya paylaşımıyla bağımsız aday olacağını açıkladı. Şu ifadeleri kullandı;

“BAĞIMSIZ OLARAK DEVAM EDİYORUZ”

“Merhaba güzel insanlar. Memleket ve Datça sevdamıza ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün teslim ettiği sorumluluk duygusuyla BAĞIMSIZ olarak devam ediyoruz. Bugün saat 14.00’da Datça YSK binasında Belediye Başkanlığı adaylığımızı resmileştiriyoruz. Bize yetki ve gönül veren herkese sözümüz var; #GülüşeGülüşeKazanacağız”

Mesut Yar, CHP’den Aday adayı olmuş, ancak CHP yönetimi uzun yıllar ilçe başkanlığı görevini yürüten Aytaç Kurt’u tercih etmişti.

MESUT YAR KİMDİR?

Mesut Yar, 18 Nisan 1967 tarihinde İstanbul’da doğdu. Ünlü sunucu, oyuncu ve televizyon eleştirmeni Mesut Yar baba tarafından aslen Erzurumludur.

Mesut Yar, İstanbul Üniversitesi’nin Protohistorya ve Ön Asya arkeolojisi bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede müzecilik konusunda ihtisas yaptı. 1985 yılında gazetecilik mesleğine stajyer muhabir olarak başlayan Yar, sırasıyla Hürriyet, Sabah, Posta gibi gazetelerde muhabirlik, editörlük ve köşe yazarlığı yaptı.

1994 yılında kurucuları arasında olduğu Kanal E’de By Night başlığıyla bir talk show hazırlayan Yar, bundan sonraki kariyerine televizyon öznesinde devam etti. Show TV, Number One TV, HBB TV, Kanal 6, Star TV, Cine5 ve atv gibi ulusal kanallarda yapımcılık, sunuculuk ve spikerlik görevlerinde bulundu. Sabah-Atv Grubuna bağlı Kanal 1, atv Avrupa ve TürkÇ TV gibi kanallarda genel müdürlük yapan Mesut Yar, mesleğine paralel olarak edebiyatla da ilgilendi.

Çeşitli hikâye, şiir ve röportaj kitapları yayımlanan Yar’ın hâlen Posta gazetesinde televizyon eleştirmenliği yaptığı Televizyon Hastası başlıklı bir köşesi bulunmaktadır. 2011 yılında CNN TÜRK’te başladığı Burada Laf Çok programı 2016 yılında Kanal D’ye transfer olmuştur. Mesut Yar, güncel olarak Star TV ve NTV’de Mesut Yar ile Bugün başlıklı programı sunmuştu.

Doğuş Yayın Grubu kanallarında uzun dönem çalışmalara imza atan Mesut Yar, Star TV ve NTV ile yollarını ayırdığını duyurmuştu.

MESUT YAR’IN ÖZEL HAYATI

Daha önce 2 kez evlenip boşanan ve Batuhan Yar isimli bir çocuğu bulunan Mesut Yar, 3. evliliğini 2012 senesinde Gazeteci Ferda Çekem ile gerçekleştirdi.

MESUT YAR SÖZCÜ TV’DEN AYRILDI MI?

Ünlü ismin ise hangi kanalla anlaşmaya varacağı merak konusu olmuştu. Mesut Yar, 3 Ağustos 2023’te Sözcü TV ile anlaşmaya vardığı duyurulmuştu. SZC TV Genel Müdürü Alişer Delek’le el sıkışan Mesut Yar, sabah haberlerinin spikerliğini üstlendi. Sözcü TV’de Sabahın Sözcüsü programını sunan Mesut Yar, görevinden ayrıldığını açıkladı.

MESUT YAR HANGİ PARTİDEN ADAY OLDU?

Mesut Yar, 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde CHP’den Datça Belediye Başkanı Aday Adayı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir