İşte Zam Oranları: Asgari Ücrete Ne Kadar Zam Gelecek?

Yılsonu yaklaşırken maaş zamları yeniden gündeme geliyor. Enflasyondaki yükselişin hızlandığı ortamda maaşlardaki erimenin önü alınamıyor. Bir yandan maaş zamları ve fiyatlardaki artışın da döngüsü kırılamazken, her ihtimal  vatandaşın sırtına yük oluyor. Asgari ücretin ortalama maaş haline gelmesi ve zamlarda enflasyon öngörüsünden ziyade baz alınmasıyla 2024 asgari ücreti ne kadar olur sorularının sorulmaya başlandığı mevsime girdik.

Yılsonu yaklaşırken havaların soğumasıyla değişen mevsim ayrıca zam mevsimini de getiriyor. Emekli, memur maaş zamlarının sürekli konuşulduğu bu dönemde bir de asgari ücret başlığı sıraya girdi.

2024 yılı asgari ücreti aralık ayında açıklanacak. Asgari Ücret Komisyonunun toplanmasıyla görüşmeler yapılacak, mutabakata bir şekilde varılarak asgari ücret zammı açıklanacak.

Son yıllarda enflasyondaki yükselişin hızlı olması zamların oranlarını da yükseltirken, maaş zamlarında da asgari ücretin baz alınmasına neden oldu.

Ayrıca asgari ücretteki hızlı yükseliş de maaş farklarını kapatarak ortalama ücretlerin asgari ücrete yakınsamasına yol açtı.

Uzmanlar ücretlinin enflasyonla eridiğini resmi veriler üzerinden ortaya koyarken (bakınız büyümeden alınan pay) diğer yandan maaş zamlarının enflasyondaki yükselişte destekleyici unsur olduğunu öne sürenler de oluyor.

Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Yüksek ücret artışları yüksek enflasyona sebep oluyor. Bizim bu kısır döngüyü kırmamız lazım” demişti.

2023 yılına girerken seçimlerin olması nedeniyle asgari ücret zammında ödün verilmeden oranlar yüksek kalmaya devam etti. Temmuz 2023’te yeni ekonomi yönetiminin göreve gelmesiyle de asgari ücrete yüzde 34 oranında zam yapılmıştı. 2024 yılında da yerel seçimler var. 

2023’ün sonuna yaklaşırken, maaş zamları yeniden gündeme girmeye başladı. Asgari ücret için ne konuşuluyor.

Hükümet, işçi ve işveren temsilciler her aralık ayında olduğu gibi bu aralık ayında da zam için masaya oturacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da asgari ücrete dair yıl sonunu işaret ederken, çalışmaların sürdüğünü önceliklerinin alım gücünü yükseltmek olduğunu açıklamıştı.

Uzmanlar asgari ücretin 2024 yılında psikolojik sınır olarak 15 bin TL’nin üzerine çıkmasının yüksek ihtimal olduğunu öne sürüyor.

Asgari ücrete gelecek zam oranlarına bakıldığında temmuz-eylül enflasyon farkı yüzde 14,27 olarak görülüyor. Ancak yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 65 seviyesinde olurken, son açıklanan eylül enflasyonu yüzde 61,53 seviyesinde gerçekleşti. Yükselişteki hızlanma ve ara zam oranı da göz önüne alındığında zam oranı kapısının yüzde 35’ten açılması muhtemel görülüyor.

Bu hesaba göre asgari ücret ne kadar olur?

  • Asgari ücrete yüzde 35 zam gelirse 2024 asgari ücretinin 15.392,70 lira, 

  • Asgari ücrete yüzde 40 zam gelirse 2024 asgari ücretinin 15.962,80 lira,

  • Asgari ücrete yüzde 45 zam gelirse 2024 asgari ücretinin 16.532,90 lira,

  • Asgari ücrete yüzde 50 zam gelirse 2024 asgari ücretinin 17.103 lira,

  • Asgari ücrete yüzde 55 zam gelirse 2024 asgari ücretinin 17.673,10 lira,

  • Asgari ücrete yüzde 60 zam gelirse 2024 asgari ücretinin 18.243,20 lira olacak.

Sizce ne kadar zam gelir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x