Yapay zeka tarafından oluşturulan şarkılar ödül alamayacak

Variety’nin bu hafta başında Drake ve The Weeknd’in seslerini yansıtan yapay zeka tarafından üretilen bir parçanın Grammy Ödülü için değerlendirileceğini bildirmesinin ardından Mason durumun böyle olmadığı konusunda ısrar ediyor. Heart on My Sleeve adlı parça, “Ghostwriter” takma adını kullanan biri tarafından yaratıldı ve değerlendirmeye sunuldu. Şarkının sözleri Ghostwriter tarafından yazılmıştır ancak rapçilerin seslerini izinsiz olarak taklit ediyor.

Buna rağmen The New York Times‘a verdiği röportajda Mason, şarkı sözlerinden dolayı parçanın teknik olarak söz yazarı kategorilerine uygun olacağını öne sürdü. “Yaratıcı tarafa gelince kesinlikle uygun çünkü bir insan tarafından yazıldı” dedi. Ancak şimdi işler değişmiş gibi görünüyor. İlk olarak Deadline tarafından tespit edilen yakın tarihli bir Instagram gönderisinde Mason, konuya biraz açıklık getirdi. CEO, şarkının “Grammy’ye alınmaya uygun olmadığını” açıkça belirtti.

Yapay zeka tarafından oluşturulan şarkılar ödül alamayacak

Mason’un açıklamasına göre sorun, parçanın yapay zeka kullanılarak oluşturulmuş olması değil, rızayla ilgili çetrefilli sorunlar gibi görünüyor. Bu muhtemelen Grammy’lerin, gerekli izinler verildiği ve uygun kanallar aracılığıyla dağıtıldığı sürece yapay zeka tarafından oluşturulan parçaları dikkate alacağı anlamına gelebilir.

Ancak Mason sektörün gelişmesi ve yapay zekaya uyum sağlaması gerektiğine inansa da telif hakkı sorunları karmaşık olmaya devam ediyor. And Heart on My Sleeve, hem Drake’i hem de The Weeknd’i temsil eden Universal Music Group’un şikayeti üzerine yakın zamanda Apple Music, Spotify, Tidal ve YouTube dahil yayın hizmetlerinden çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x