En genç saat direktörünün hayalleri

Tarih 5 Temmuz 2023. Google’da uluslararası pazarlama çözümleri hesap yöneticisi olarak çalışan Zita d’Hauteville (27) sevgilisinin yönettiği bir saat markasının Paris’te Orsay Müzesi’nde düzenlenen etkinliğine katıldığında aklından neler geçiyordu bilemeyiz ama yüksek saatçilik dünyasını değiştiren olaylardan birine şahitlik ettiği kesindi.

Bradley Cooper, Michael Fassbender veya Alicia Vikander gibi ünlü isimler de oradaydı. Gecenin yıldızı ise Zita d’Hauteville’in sevgilisi Louis Vuitton saat bölümü direktörü Jean Arnault ve entegre metal bilezikli yeni Tambour modelleriydi.

1854’te kurulan Fransız moda devi Louis Vuitton’u (LV) bilmeyen yoktur. Dolayısıyla markanın moda sektöründeki konumunu açıklamaya gerek yok ama Louis Vuitton’un yüksek saatçilik alanındaki yeri pek bilinmiyor.

Babalar ve oğullar

Louis Vuitton yönetimi yüksek saatçilik alanına yatırım yapmaya 2000’de karar verdi ve bir saatçilik bölümü kuruldu. İlk Tambour modeli 2002’de üretildi. LV 2011’de, İsviçre’nin önde gelen mekanizma üreticilerinden biri olan La Fabrique du Temps’ı satın aldı. 2012’de ünlü kadran üreticisi Le’man Cadran, Louis Vuitton bünyesine katıldı.

LVMH Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Bernard Arnault mekanik saatlere olan merakından ötürü yıllar içinde yüksek saatçilik alanına öylesine büyük yatırımlar yaptı ki aldığı ödüllerin de gösterdiği gibi teknik/tasarım alanındaki gücüyle artık 200 yıllık markalarla aynı düzeye gelmiş ve belki de bazı noktalarda geçmiş durumda.

Ancak 2022’de LV saat bölümü direktörü olan 25 yaşındaki Jean Arnault’nun babasından aldığı merakı çok daha ileriye götürmesini kimse beklemiyordu. Oysa büyük bir hevesle makine mühendisliği eğitimi gören Jean Arnault saat blogları okuyan, otomobil ve uçakların mekanik parçalarına ilgi duyan bir kişiliğe sahip. Dahası var: Arnault saatçilik alanında birçok şey yapmak istiyor. (Meraklı insanların hayalleri, varlıklı insanların da güçleri vardır ama her iki dünyanın kesişim noktasında maalesef çok az kişi var. Jean Arnault bu açıdan nadir rastlanan biri.)

Louis Vuitton Saat Ödülü

Jean Arnault , Louis Vuitton saatçilik bölümü için 2023’ü yeni bir çağın başlangıcı ilan etti. Markanın ikinci yirmi yılı için yeni bir stratejik plan hazırlandı ve ilk değişime uğrayan da çok satan ikonik Tambour modeli oldu. Davuldan ilham aldığı için Tambour denilen modelin tasarım kodları korunsa da ortaya daha ince ve daha rafine bambaşka bir model çıktı. Mevcut LV saat modellerinin neredeyse tamamının üretimden kaldırılması planlanıyor.

Buraya kadar her şey normal sayılabilir ama Jean Arnault sadece saat üretmek istemiyor: Özgün işleri teşvik etmek için bağımsız saat üreticilerine yönelik “Louis Vuitton Saat Ödülü” adıyla bir yarışma düzenliyor. Kazanan hem 150 bin euro hem de bir yıl boyunca La Fabrique du Temps’de kendisi için çalışabilecek ve alanındaki en usta isimlerden teknikten marka yönetimine kadar her konuda yardım alabilecek. Bir saat sunulması dışında hiçbir şartı olmayan yarışmaya her yaştan ve her ülkeden yaklaşık bin saat katıldı. Yarı finalde yirmi saat seçildi. 18 Aralık 2023’te beş aday belirlendi.
6 Şubat 2024’te ise kazanan saat açıklanacak.

Not: Jean Arnault’nun sosyal medya yıldızı sevgilisi Zita d’Hauteville’in babası da saat meraklısı ve Oxygen isimli küçük bir saat markasının sahibi olan Kont Eric d’Hauteville. TAG Heuer’in 2020’den bu yana direktörü olan Jean Arnault’nun ağabeyi Frédéric de iflah olmaz bir saat tutkunu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x