Tartışmaların Odağındaki O Bitcoin Borsası Müşterileri Suçladı!

Gate.io, 4 Aralık akşamı günlük işlem hacminin 4 milyar dolara yükseldiğini gördü. Bu, Asya Bitcoin borsasının tipik bir gündeki işlem hacminden kat kat daha büyük. Şirket sözcüsü, o akşam yaşanan piyasa dalgalanmalarının “bazı quant kurumu kullanıcılarının” alım satım stratejilerinde sorunlara yol açtığını söyledi.

Bitcoin borsası: Sorun, müşterilerin trade stratejilerinden kaynaklı!

Bu hafta ikinci kez, Asyalı bir Bitcoin borsası işlem hacmindeki anormal artışı açıklamak zorunda kaldı. Gate.io, 4 Aralık akşamı günlük işlem hacminin 4 milyar dolara kadar yükseldiğini gördü. Bu rakam Asya kripto borsasının normal bir gündeki işlem hacminden kat kat daha büyük. Bu artış, BRC-20 protokolü kullanılarak Bitcoin Blockchain’de oluşturulan RATS adlı sözde bir “hayvan tokenı”nın arkasındaki toplulukla şimdiden bir tartışmaya neden oldu. Proje dün Gate’i alenen sahte işlemlerle suçladı. Ayrıca proje katılımcıları, borsanın boykot edilmesi çağrısında bulundu. Gate ise bu tuhaf hacmi, bazı müşterilerinin alım satım stratejilerini sekteye uğratan piyasa dalgalanmalarına bağlıyor. Bu bağlamda borsa şu açıklamayı yaptı:

Bu durumun, o akşam bazı kurumsal kullanıcıların alım satım stratejilerinde sorunlara neden olan önemli piyasa dalgalanmalarının bir sonucu olduğunu teyit ettik. Piyasa dalgalanmaları sırasında kurumsal kullanıcıların stratejilerindeki değişiklikler yaygındır ve platformumuzun genel işlevselliğini etkilemez.

HashKey’in yükselişi

Haber, Hong Kong’da lisanslı bir aylık bir borsa olan HashKey Exchange’in günlük hacimlerinin 4,5 milyar dolara yükseldiği aynı hafta geldi. Bu, mekandaki normal seviyelerden çok daha fazlası. HashKey bu artışı, HSK tokenleri biçimini alan alım satım teşviklerini destekleyen kampanyalarına bağladı. İki olayın birbiriyle bağlantılı olduğuna dair şimdilik herhangi bir iddia yok.

Geliştirici Casey Rodarmor tarafından 2023’ün başlarında tanıtılan Ordinals protokolü, RATS gibi Bitcoin tabanlı BRC-20 tokenlerinin ve Non Fungible Token’lerin (NFT) ortaya çıkmasına zemin hazırladı. Bu tür varlıklar Gate için bir odak noktası oldu. Borsa kısa süre önce SATS adlı bir BRC-20 meme-coin’i listeledi. Ayrıca, kendisini BRC-20 varlıklarında lider olarak tanımlıyor. Bir Gate sözcüsü, konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

RATS ticareti ve ekosistemiyle ilgili olarak, Gate.io’nun RATS ve topluluğu için sürekli olarak maksimum destek sağlamaya kendini adadığından emin olmak istiyoruz. RATS’ın önde gelen trade platformu olarak, ticaret hacminin %90’ına katkıda bulunduk. Ayrıca, şu anda toplam varlık hacminin %22’sini yönetiyoruz.

Bitcoin tabanlı BRC-20 tokenleri patlama yaşadı

Ayrıca Gate’in kendi platformunda işlem gören BRC-20 projeleri için kendi ürettiği anlaşılan ve 5 Aralık’ta yayınlanan bir rezerv anlık görüntüsünün kanıtına da işaret ettiler. Rapor ORDI, SATS, RATS ve diğer ilgili tokenlar için rezerv oranlarının %100’ü aştığını gösteriyor. Bu arada, Bitcoin tabanlı bir başka BRC-20 tokenı olan ORDI, dün %35 artış gösterdi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere bu, 44.000 doları aşan Bitcoin’in yeniden canlanmasından destek aldı.

Gate.io hacmi 5 Aralık’ta yükseldi. Kaynak: BitDegree

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x